Dost Canlısı Labrador Retriever

Duygusal ve çok sabırlı bir köpek olan Labrodor Retriever’ın zekası, hareketliliği ve söz dinlemesi en belirgin özellikleridir. İnsanlarla birlikte yaşamaya bayılır. Çocuklar dahil herkese çok yakın, sevgi dolu ilişki kurmak ister. Hoşlanmadığı kişilere de çok mesafeli davranır. Suda oynamayı çok sever, en soğuk sulara bile duraksamadan giren Labrador Retriever, balıkçılar tarafından ağ çekmeye yardımcı olarak kullanılmıştır.

Dost Canlısı Labrador Retriever
Editör: Pati Türk
22 Şubat 2020 - 16:02 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 19:04
Labrador Retriever Labrador Retriever Irk Bilgileri
Boyut ve Ağırlık Irk boyutu: Büyük
Yükseklik Erkekte: 56 - 61 cm            Kilo Erkekte: 27 - 34 Kg
Yükseklik Dişide: 53 - 58 cm              Kilo Dişide: 25 - 32 Kg
Ortalama Yaşam Süresi : 12 - 15 Yıl

Fiziksel Özellikleri
Labrador Retriever sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi renkleri olan Labrador Retriever ve düz su geçirmeyen kürkü ile güçlü, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir.                                                     
Geniş bir kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Gözleri zeki ifadeli ve göz rengi ise kestane ya da ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu güçlü ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları onu iyi bir yüzücü yapar. Sarı, siyah, çikolata kahvesi renklerinde olabilir.Ebeveynlerinin renginden bağımsız olarak tek bir doğumda siyah, sarı ve kahverengi yavrular doğabilir Kürk pigmentasyonuna neden olan iki gen vardır. Bu nedenle renk varyasyonları, bir insan ailesindeki farklı saç renkleri gibi yaygın olabilir.

Labrador Retriever YÜzme
Labrador Retriver’ın Kökeni
Bir zamanlar "St John Köpeği" diye bilinen Labrador Retriever en popüler köpek ırklarından biridir. Kanada, Newfoundland'da geliştirilmiş bir ırktır. Labrador buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilirdi. 1800'lü yıllarda Labrador'dan Ingiltere'ye getirilen köpeklerin vurulan avı getirme güdüleri daha güçlendirildi.

Labrador Retriever’ın Karakteri
Çocuklar ile mükemmel anlaşır. İnsanlarla birlikte olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyar. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla mesafeli olabilir.  Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yaptığı bilinse de koruma köpeği değildir. Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador'a çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genellikle daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk oldukça popülerdir.
Labrador, av, iz sürme, vurulan avı getirme, bekçi köpekliği, narkotik, görme ve bedensel engelliler için rehber köpek, arama ve kurtarmada ise başarılıdır.
Rehber köpekler görme engelli insanlara yardım ederler. Sokakta yürümelerine, karşıdan karşıya nereden ve ne zaman geçmenin güvenli olduğunu gösterirler ve onlarla toplu taşımaya binerler.
Evin içinde de yardımcı olurlar. Örneğin, yere düşen eşyaları kaldırırlar ve sahiplerine yolu açmak için eşyaların yerini değiştirirler. Kısıtlı hareketliliğe sahip insanlar için kapı ve çekmeceleri de açarlar.
Polis köpekleri gibi diğer profesyonel köpeklerin aksine bir rehber köpek dinlenmez. Sahiplerinin gözleri gibidirler ve sürekli o insanla birliktedirler. İnsanların sosyal kuralları hakkında çok fazla bilgi sahibi olmalarını içerdiği için oldukça özel ve yoğun bir eğitime ihtiyaç duyarlar.

Güçlü burunları sayesinde Labrador retrieverlar, kanserin erken evrelerini koklayarak teşhis etmesi için eğitildi. Kanser hücre örnekleri ile çalışarak köpekler, hastalığı koklamayı öğrenebilir. Köpek doktorlar hastanın nefesini, kanını veya dışkısını koklayarak teşhis koyabilirler. Şimdiye dek yumurtalık kanserinin ilk evrelerini taramanın bilinen tek yolu, bir Labrador’un hastayı koklamasına izin vermektir. Bu uygulama çok yüksek başarı oranlarına sahiptir. Bilim insanları, Labradorların kansere işaret eden uçucu organik bileşiklerdeki değişiklikleri koklayabildiğine inanıyor.
 
Labrador Retriever Yaşam Ortamı  
Yeterli egzersiz yaptırıldığında apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Orta büyüklükte bir bahçeye her zaman ihtiyacı vardır.
 
Labrador Retriever Egzersiz
Labrador, çalışmayı seven enerjik bir köpektir. Bol egzersize gereksinimi vardır. Labrador obur olabilir bu nedenle diyetine ve egzersiz düzeyine dikkat edilmelidir.
 
Labrador Retriver’ın Bakımı
Kısa, çift tabakalı kürkünün bakımı kolaydır. Düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Orta derecede tüy döker.  
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum