Dünya'nın en büyük Köpeği Mastiff

Mastiff'ler ağırlık ve cüsse olarak en büyük köpek ırklarındandır. 1989 yılında 143 kg gelen "Zorba" adında bir İngiliz Mastiff Gines Rekorlar Kitabına girmiştir. Cyronophia Brittanica'nın sözleriyle söylersek; “Aslan için kedi ne ise, Mastiff için de köpek odur”.

Dünya'nın en büyük Köpeği Mastiff
Editör: Pati Türk
23 Şubat 2020 - 17:43
Mastiff
Mastiff Irk Bilgileri
Irk Boyutu : Büyük Boy
Erkek 70 - 76 cm
Dişi 70 - 76 cm
Erkek 68 - 91 Kg
Dişi 68 - 91 Kg
Ortalama Yaşam : 9-11 yıl


Mastiff Kökeni
Mastiff, Alaunt ve Molosser ırkının melezlenmesi sonucu meydana gelmiş İngiliz bir türdür.  Mastiff cinsinin kökeni Yunan bir kabile olan ve bekçi köpekleriyle bilinen Molossianlardan geldiği bilinir. Mastiff köpeklerinin dünyada binlerce yıldır varlığını sürdürdüğü biliniyor. Antik Mısır, Roma, Yunan, Çin ve Tibet’ten arkeolojik  kanıtlar mastiff olarak bilinen dev köpeklerin izlerini taşıyor. Tibet Mastiffi veya Napoliten Mastiffler günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan antik türlerden ikisidir.
Julius Caser, milattan önce 55 yılında İngiltere topraklarını istila eden kendi askerlerine karşı adayı savunan Mastifflerden çok etkilenir. İngiliz Mastifflerden bir bölümünü orduyla Roma’ya götürülür ve arenada vahşi hayvanlarla ve gladyatörlerle dövüştürülür.
İngiliz Mastiffler 1415’te Fransa ile girilen Agincourt Savaşı’nda İngilizlerin yanında çarpışırlar ve sonralarda Shakespeare tarafından ölümsüzleştirilirler. Aslan dövüşleri, boğa dövüşleri, ayı dövüşlerinin yasaklanması ile Mastifflerin populerliği azalmıştır ancak 20. yüzyılda popularitesi Amerika'da artmıştır. Bugünkü İngiliz Mastiffler atalarından çok daha uysal, fakat en az onlar kadar korkusuzdur.

Fiziksel Özellikleri
Mastiff ırkı köpeklerin kısa ve geniş ağızları, kocaman kafaları, V şeklinde de kulakları vardır. Sırtları düz, düşük sallanan kuyruk, kocaman, yuvarlak ayakları vardır.  İlk baktışta insana geçen heybeti ve ağırbaşlılığı olacaktır. Bu heybet ve ağırbaşlılık bizim Kangalları çağrıştırır. Ağız bölgesi, burun ve kulaklar daima siyahtır. İngiliz Mastifflerde görülen renkler arasında sarıya çalan açık kahverengi, kayısı rengi, kırçıllı renkler vardır. Kürkü çift katmanlıdır. Alt katmandaki tüyler kısa ve yoğunken dış katman düz, sert ve görece kısa-orta uzunluktadır.
 
Karakter Yapısı
Geçmişte korkusuz bir savaş köpeği olsalar da, günümüzde İngiliz Mastiff sakin ve nazik doğasıyla tanınıyor. İngiliz Mastiff soğukkanlıdır ve ani ruhsal değişimler nadiren görülür.
Birçok Mastiff cinsi olduğu gibi İngiliz Mastiffleri de sahiplerine olan bağlılıkları ile ünlüdür. Sahiplerine olan bağlılıkları yüzünden onlarla birlikte geçirdiği vakitler azalır ve araya uzun ayrılıklar girerse İngiliz Mastiffler ayrılık anksiyetesine yakalanabilirler ve istenmeyen davranışlar geliştirebilirler. Birçok İngiliz Mastiffi kucak köpeği olduğunu düşünür. Bu kulağa çok şirin gelse de koltuğunuza kurulmuş televizyon seyrederken, 80 kiloluk bir Mastiff’in birden kucağınıza hoplayıp elinizdeki yiyecek ve içeceklerin dağılmasına aldırmadan yüzünüzü yalamaya başlayabilir. Bu sizin keyfinizi kaçırmak için yaptığı bir davranış değil tam tersine sizi çok sevdiğini bu şekilde belli edebilmesindendir. İyi yetiştirilmiş İngiliz Mastiffler kendinden emin ve anlayışlı köpeklere dönüşürler; Sahipleri yanlarındayken yabancılara karşı kibar ya da ilgisiz davranmalarını sağlar ve işinizi kolaylaştırır.
İngiliz Mastiff çocuklarla mükemmel bir uyum içindedir. Mastiff’lerin yetişkinleri çocuklara karşı inanılmaz naziktir ve çocukların farkında olmadan yapabilecekleri canlarını yakabilecek oyunlara karşı da toleranslıdır. Genç Mastiffler ise farkında olmadan çocuklara çarpabilecekleri ya da devirebilecekleri için onlar oynarken yalnız bırakmamanız gerekir.
Mastiffler diğer köpek cinsleri ile genellikle iyi anlaşır. Evde birkaç köpeğin olmasına aldırış etmezler ve küçük köpeklerle de iyi anlaşırlar.
 
Mastiff Eğitimi
Sürekli ve anlayış ile eğitim verilmelidir. Köpek yavruyken itaat eğitimi önemlidir. Öğrenmekten mutluluk duyarlar ancak bazı hareketleri anlamsız bulduklarından dolayı yapmamak için inat edebilirler.
 
Mastiff Bakımı
Çok fazla bakım istemeyen bir cinstir. Tüy dökerken kauçuk bir tarakla temizlenmelidir. Diğer ağır cins köpekler gibi yatmaktan dolayı olabilecek problemlerin olmaması için yumuşak bir yerde yatırılmalıdır. Sağlık sorunu olarak şişkinlik söylenebilir ancak bu da yiyeceğini yüksek bir yerde yemesi, yemekten sonra fazla hareketten kaçınması, öğünlerin gün içine uygun şekilde yayılması sağlanarak önlenebilir. Obezite problemi ise dengeli beslenme ve yeterli egzersiz ile engellenebilir. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve sıcak havaya uyum sağlayamazlar.
 
Mastiff Tüy Yapısı
Tüyleri kısa, açık kahverengi-sarı renktedir. Gümüş, kayısı gibi birçok renkte olabilirler. Hepsinin yüzünde siyah maske vardır ve kulakları; ayakları siyahtır.
 
Mastiff Egzersiz İhtiyacı
Ağır cüssesine rağmen yetişkin bir Mastiff ortalama derecede egzersiz ihtiyacı duyar. Yürüyüşü ya da çitli bir bahçede koşmayı sever. Yavru Mastifflere çok fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Kemik ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır
Mastiff Yaşam Ortamı
Yürüyüşü ya da çitli bir bahçede koşmayı sever. Cüsselerinden dolayı küçük apartmanlarda yaşayamaz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum