Dünyanın en hızlı köpeği Greyhound

Greyhoundlar tamamen “av koklama ve yakalama” amacı için yetiştirilmiş ilk köpeklerden biridir. Saatte 70 km hıza ulaşabilen bu ırk, günümüzün en hızlı köpek cinsidir.

Dünyanın en hızlı köpeği Greyhound
Editör: Pati Türk
22 Şubat 2020 - 01:30 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 19:08
Greyhound dünyanın en hızlı köpekleri


  Greyhound Irk Bilgileri
  Irk Boyutu : Büyük Boy
  Yükseklik :  Erkek 70 - 76 cm
                     Dişi 68 - 73 cm
  Ağırlık :       Erkek 28 – 35 Kg
                     Dişi 26 – 31 Kg
  Ortalama Yaşam :10-12 yıl
 


Greyhound Kökeni
Greyhound ırkının İngiltere kökenli olduğu bilinmesinin yanı sıra Milattan Önce 4000 yıllarında Antik Mısır'da yontmalarda bu köpek ırkının izine rastlanmıştır. Greyhoundlar tamamen “av koklama ve yakalama” amacı için yetiştirilmiş ilk köpeklerden biridir.  Yüzyıllar önce insanlar tarafından geyik ve ayı avında kullanıldılar. Kısa sürede belirli bir hıza ulaşma ve hızlı koşması özellikleri popülitesini artmıştır. Saatte 70 km hıza ulaşabilen bu ırk, günümüzün en hızlı köpek cinsidir. En önemli özelliklerinden biri de 70 km hızla 1,5 kilometreyi aynı hızla hiç dinlenmeden koşabilmeleridir.  Yaklaşık yüzyıla yakın bir süredir Amerika, İrlanda ve İngiltere’ de yarışlarda koşturulmaktadır.

Dünyanın en hızlı köpeği GreyhoundFiziksel Özellikleri
Şaşırtıcı şekilde esnek omurgası, derin göğsü ile hız için üretilmiştir. Başı beli belirsiz alın çıkıntısı ile uzun ve sivridir. Küçük kulakları geriye doğru katlanmış ve iki kulak arasındaki mesafe geniştir. Gözleri koyu renkli, boynu uzun ve zariftir. Ön bacaklar yere dik ve düzdür. Arka bacaklar adaleli ve çok güçlü, sırtı kavislidir. Uzun kuyruğu aşağıdan konumludur ve ucu hafif kıvrıktır. Kısa tüyleri her renk olabilir.
Greyhound ve bebek
Karakter Özellikleri
Greyhound'ın keskin bir av güdüsü vardır. Hızla hareket eden her şeyi izlemeleri içgüdüseldir. Bu nedenle kediler ile aynı ortamda olması tehlikelidir. Diğer köpeklerle çok nadir problem yaşanır ve genel olarak çocuklarla arası iyidir. Ailesi ile sıkı bağ kurar ve fazla havlamayı sevmez. Sosyal ve sakindir. Bir şeyi kovalarken ya da yarışırken gösterdiği azmin aksine evin içinde çok sakin hatta tembel bile olabilir. Hassas ve akıllıdır. Ailesine çok bağlıdır. Çok hızlı olan Greyhound, sadık, cesur, zeki gibi olumlu özelliklerinin yanında oldukça da inatçıdır. Eğitimine erken başlanması gerekir. Greyhoundlar yeterli ve yoğun egzersiz yaptırıldığında ev ortamında bakılabilirler.
 
Greyhound Eğitimi
Eğitilmesi gayet kolay bir köpek ırkıdır. Eğer etrafta av olarak görebileceği bir şey yoksa çok itaatkardır. Eğitimci bakımından hassastır bu yüzden deneyimli eğitimciler ile çalışması tavsiye edilir. Çeşitli egzersizlerle onu zorlamak gerekir.

Greyhound Bakımı
Çok nadir tarama ve banyo gerektiren, kısa ve pürüzsüz tüyleri vardır. Ara sıra yumuşak bir fırça ile taramak yeterli olur. Pati tırnakları hep kesilmeli ve kulakları enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmelidir. Dışarıda olduğunda tasma ipi ile gezdirilmelidir. Her şeyi bir av olarak görebilir ve peşine düşebilir. Kimyasal ilaçlara karşı hassastır bu yüzden Greyhound cinsi köpeğiniz varsa pire ilacı kullanılması tavsiye edilmez. Sıcak bir ortam ve yumuşak bir yatak gereksinimdir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum