Firavunların Köpeği Saluki

Saluki, en eski köpek ırkları arasındadır. Uzmanlar Saluki'nin varlığının başlangıcının MÖ 7000 yılına kadar gidebileceğini söylüyor. Saluki, başta Mısır Firavunları, Büyük İskender olmak üzere tarih boyunca kralların favori köpeği oldu.

Firavunların Köpeği Saluki
Editör: Pati Türk
22 Şubat 2020 - 13:48 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 14:40

Saluki Irkını Özellikleri
Hız: 69 km/sa (Maximum, Yetişkin)
Ağırlık: 13-30 kg
Boy: 58-71 cm
Yaşam Süresi 13 ile 12 yıl

Kökeni
Saluki, en eski köpek ırkları arasındadır. Uzmanlar Saluki'nin varlığının başlangıcının MÖ 7000 yılına kadar gidebileceğini söylüyor. Saluki, başta Mısır Firavunları, Büyük İskender olmak üzere tarih boyunca kralların favorisi oldu. Salukilerin bedenleri aynı firavunların bedenleri gibi mumyalanmış olduğu ortaya çıktı. Buradan anlıyoruz ki o dönemde firavunlar gibi mumyalanmış olması oldukça saygın olduklarını gösteriyor. Araplar tarafından muazzam bir hıza sahip olması nedeni ile ceylan avında kullanılmıştır. Bugün bile cins, şekil ve kişilik bakımından eski atalarına oldukça benzer. Piramitler inşa edilmesinden bu yana Ortadoğu, Mısır ve Asya'nın kraliyet ailelerini heyecanlandıran aynı şık çizgileri ve doğal haysiyetini korumasına hayret edebiliriz. Salukiler 1840 yılında İngiltere’ye getirildi.

Saluki Fiziksel Özellikleri
Saluki, tazı benzeri bir yapıya sahiptir ve genellikle zarafet, büyük hız ve dayanıklılık yönlerini güçle birleştirir. Saatte 69 km hıza ulaşabilir. İfadeleri genellikle derin, sadık, uzağı gören gözlerle onurlu ve nazik görünür. Hareketleri hafiftir. Tüyleri pürüzsüz ve ipeksidir. Tüyleri genellikle kulaklarında, kuyruğunda, ayak parmaklarında ve bazen bacaklarının arkasında uzundur. Tüyler siyah ve ten rengi, sarı, beyaz, krem rengi, altın sarısı ve kızıl olabilir. Alnında beyaz lekesi olan Salukiler'de Bedeviler "Allah'ın öpücüğü" olduğuna inanır. Başı dar ve orantılıdır. Burna doğru sivrilir. Kulaklar uzun ve sarkıktır. İri gözleri ya açık ya da koyu kahverengidir. Saluki'nin boynu zarif ve esnektir. Sert araziden korunması için parmak araları sık tüylerle kaplıdır.
Salukiler son derece uyumludur, her iklimde yaşayabilir. Saluki, güçlü aristokrat görünümüne rağmen, çok zorlu koşullara dayanma kabiliyetine sahiptir.

Karakter Yapısı
Saluki iyi huylu ve duyarlı bir köpektir. Kibar ve sevgi doludur ancak göstermez. Bu sadık köpek tek bir kişiye bağlanabilir. Çok küçük olmayan ve saygılı çocuklarla anlaşabilir. İtilip kakılmayacak kadar narindir. Irk çok sert disipline gelmez. Sevgi ve tutarlı bir metotla eğitilmelidir. İtaatkar değildir ve alınmadan önce bu iyi bilinmelidir. Duyarlı ve arkadaş canlısı olsa da ailesi ile bile mesafelidir. Dominant insanlara karşı oldukça çekinik davranırlar. Diğer köpeklere karşı oyuncudur.
Saluki en iyi başka bir Saluki ile arkadaşlık yapar. İyi huylu ve sakin arkadaşlardır ve iyi birer bekçi köpeğidir. İnsanlara karşı saldırgan olmasa da köpek dışındaki küçük hayvanları kovalayıp öldürme güdüleri güçlüdür. Av güdülerini kontrol altında tutmak için eğitim gerekebilir ancak bir iki istisna dışında tamamen avlanmalarını engellemek mümkün olmamıştır. Sonuç olarak kuş, ya da tavşan gibi ev hayvanları ile birlikte beslenmemelidir. Kedinin kendi içgüdüsel yeteneklerine bırakılırsa kedilerle yaşayabilir. Ev içinde genelde uyur. Sıcak iklimde daha mutludur.
 
Beslenme
Saluki, ticari olarak üretilmiş mama olsun ister evde hazırlanmış yemek olsun mutlaka veteriner hekiminizin gözetimi ve onayı ile yüksek kaliteli bir köpek maması veya yemeği olmalıdır.  Uygulanacak diyet köpeğin yaşına uygun olmalıdır (köpek yavrusu, yetişkin veya kıdemli). İnsanın yediği gıdalarının hangilerinin köpekler için güvenli ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili
herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın. Her zaman temiz, temiz su bulundurun. Saluki’nin iştahları eksiklikten oburluğa kadar değişebilir. Obur genellikle kendi yiyeceklerinin yanı sıra diğer köpeklerin yiyeceklerini de yiyecektir, bu nedenle aşırı kilolanmayı önlemek için sadece yemek saatlerinde köpekleri beslemek gerekecektir.

Egzersiz ve Bakım
Günlük egzersiz, mümkünse güvenli ve kapalı bir alanda serbest çalışma şeklinde olmalıdır. Onların ihtiyaçları uzun yürüyüşler veya koşu ile karşılanabilir. Saluki genellikle yumuşak bir yatağı sever. Uygun ağırlıktaki bir Saluki doğal olarak incedir. Pürüzsüz katları, ölü tüyleri gidermek için sadece ara sıra fırçalanmaya ihtiyaç duyar, ancak daha uzun tüylerin, haftada bir veya iki kez taranması gerekir.

Kullanım Alanları
Saluki mükemmel bir çöl avcısıdır ve inanılmaz bir süratle sert arazide avlanabilir. Saluki antilopların en hızlısı olan gazel avında kullanılırdı. Ayrıca tilki, çakal ve tavşan avında da popülerdir. Batı'da ise ırk temel olarak eşlik ve show köpeğidir. Yine de başarı ile yarış tazısı olarak da kullanılmaktadır.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum