İtalya'da Kovid19 Pozitifler'in Gözü Arkada Kalmıyor.

İtalya’da evinde ya da hastanede coronavirüs karantinasında olanların kedi ve köpeklerine bakamayanların yardımına koşan bir gönüllü kuruluş var Leidaa. Leidaa gönüllüleri, koronavirüs bulaşma riskine rağmen evde veya hastanede karantinada bulunan hayvanlarına bakamayanlar için, onlar adına hayvanlarının ilaç alımı, veteriner bakımlarını yürüyüşlerini, beslenme ve barınmalarını gerçekleştiriyor.

İtalya'da Kovid19 Pozitifler'in Gözü Arkada Kalmıyor.
Editör: Pati Türk
30 Mart 2020 - 17:57 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 18:27

Como LEIDAA'nın gönüllüsü ve başkanı olan 1975 doğumlu Grazia Ribaudo, beş yıldır Leidaa için gönüllü olarak çalışıyor. Şu anda başkanı olduğu Como LEIDAA derneğinde Como’nun çevresini ve hayvanlarını korumaya çalışıyor.
Grazia Ribaudo, “LEIDAA  Michela Vittoria Brambilla başkanlığında gönüllülerce kurulan dernek olduğunu, ülke olarak yaşadığımız kovid-19 salgını sırasında yardıma ihtiyacı olan karantina altındaki hayvan severlere yardım etmek için sahada” dedi.
Koronavirüs salgını sırasında Como LEIDAA gönüllüsü ve başkanı Grazia Ribaudo, LEIDAA derneğinin çalışmalarını anlattı.
“Sivil Koruma tarafından, evde yalnız yaşayan solunum yetmezliği ve ateşi olan Rosy R.'nin kedisi Cielo'ya yardım için çağrıldık. Tüm önlemleri alarak kadının evine gittik. Kişi ile doğrudan temas etmeden, harika bir erkek kedi olan Cielo'nun sorumluluğunu üstlendik. Kediyi ve kedinin belgelerini alarak veterinere götürdük. Ayrıca veteriner kliniğinde de güvenlik protokolü uygulandı; hayvanı kliniğin dışında teslim ettik ve klinik çalışanları kedinin şikayetleri ile ilgili sahibiyle telefonla görüştü. İki buçuk saatlik ziyaretin sonunda Cielo’yu köpek yavrusu arkadaşının yanına geri götürdük.
Hasta olan Rosy R. gönüllüler gönderdiği mesajda "Çok şaşırdım ve çok mutlu oldum, yardımınız benim için çok önemliydi; dünya sizin gibi insanlarla dolu olsa keşke" diye yazdı.
 
Gönüllülerin Rolü
LEIDAA Gönüllülerinin, hayvanların yaşayabileceği en uygun yerde barınmasını sağlama, veterinere götürme, yiyecek ve ilaç verme, yürüyüşe çıkarma yetkileri var.
Yardım edilecek insanlara gelince; acil ve zor durumda olmalılar ve talepler karantinadaki veya hastanedeki kişilerden gelmelidir.
 
İtalya’da Kovid-19’dan en çok etkilenen bölge olan Lombardiya'da birçok vaka var.
Cassina Rizzardi (Como)'da, pozitif kovid-19 nedeniyle karantina olan bir aile, acilen evden ayrılması gereken 13 yaşındaki güzel Britney için yardım istedi. Gönüllüler, günde iki kez, hayvanı koronavirüs nedeni ile izole olan ailenin yaşadıkları evin iç avlusundan aldılar. Virüsün bulaşma olasılığını sıfıra indirmek için eldiven ve maskelerin korunmasıyla aileye yaklaşmaktan hayvanı dışarı çıkardılar.
Yine Comasco'da, Cermenate'de bir kadın, birlikte yaşadığı oğlu, bir köpeği ve üç kedisini ardında bırakarak öldü. Kocası, Leidaa'dan geri aldığı kedilere bakamadı.
Paderno Dugnano'da (Milano), enfekte ve karantinaya alınmış bir hemşire Agata ve Lucky adlı iki köpeğine bakamaz durumda. Gönüllülerin müdahalesi ile sorunu çözüldü köpekleri güven içinde bakılıyor.
Başka bir durum, bir Alman çoban köpeği ile yaşayan bir çiftin olayıdır. Koronavirüs pozitif, karantinadalar, oğulları 40 kilometre uzakta yaşıyor ve hayvana bakamıyor. Gönüllüler müdahale ederek hayvanın bakımını üstlendiler.
Bosisio Parini'den (Lecco) gelen hikaye özellikle üzücü. Bir bayan, koronavirüsten ölen bir komşunun köpeği Bia için yardım istedi: Ölen kişinin iki çocuğu Bia ile baş edemiyor, çünkü kardeşlerden biri Covid-19 pozitif ve sağlık durumu kötü. Komşu, acil durum göz önüne alındığında köpeği birkaç gün bakmayı teklif etti, ancak kalıcı bir konaklama gerekiyordu ona çözüm bulundu.
Leidaa'nın en çok yardım ihtiyacı aldığı ve yoğun çalıştığı Bergamasca'nın "rossissima" bölgesidir. Nembro'da yaşayan bir bayan, sahibi Ocak ayında öldüğünden "yetim kalan" bir köpeği beslemek için her gün Nembro’dan Redona’ya gelmek zorundadır.
Fakat salgın nedeni ile seyahat polisten izne bağlıdır. Derhal müdahil olduk. Leidaa Bergamo gönüllüsü Bruno Boffelli, kadının seyahat izni için, veterinerden aldığı patoloji sonucu ile köpeğin ciddi bakıma olan ihtiyacını belgeleyerek polise başvurdu. İzni çıkardı.
Gino'nun hikayesi
O kadar çok yardım çağrısı alıyoruz ki bunlardan biri de Gino’nun çağrısı. Bir firmada geçici sözleşme ile çalışan ve koronavirürü nedeni ile sözleşmesi yenilenmediği için işini kaybeden Milona’dan Gino’yu unutamayız. Gino ve eşi uzun zaman önce işlerini kaybettikleri için ekonomik olarak çok umutsuz. 7 yaşındaki, 2013 doğumlu, ciddi hastalıkları olan Quincy adlı köpeklerine bakamayacak durumdalar. Leidaa, Quincy’nin de sorumluluğunu üstlendi. Ailenin ekonomik problemleri çözülünceye kadar köpek için uygun bir konaklama yeri bulacak.
 
Yedi köpek ve dört kedi sahibi Monza'dan bir bayan olan S. (rumuz isim) hikayesi de var. Kocasının koronavirüs testi pozitif çıktı ve kocası annesinin evinde yaşamak evi için terk etti. Kaldı ki buna gerek yoktu. Sara’nın da durumu belli değil. Covid-19 testinin sonucu bekliyor. Test pozitif olabilir çünkü ateşi var.
Sara “Leidaa ile temasa geçtim. Şimdilik yavrularımı yanımda tutmaya karar verdim. Ancak testimin pozitif olması halinde, yavrularımın hepsine bir arada bakacaklarına emin oldum. Hayvanlarımın yiyecekleri için şimdilik kroket stokladım. Kesinlikle online alışverişteki yoğunluk sorunu ve bunun sonucu olan gecikme sadece bizim kullandığımız ürünler için değil, onların ürünleri için de var."

Vatandaşlarda Destek
Şu anda zorluk çeken insanların hayvanlarına evlerinde bakmak için isteklerini bildiren birçok insan var.
Örneğin; Corriere Milanese Veronica Tani, “Hayvanları seviyorum ve şu anda ailemle birlikte Toskana'da yaşayan 2 labrador var. En kısa zamanda Leidaa’da duyuru bırakan acil sıkıntı içinde bir kişinin köpeğini evimde barındırabilirim. Bu zor zamanlarda başka düşünceleri ve zorlukları olan insanlara, yavrularının emin ellerde bakılmasından dolayı rahat olmaları, onların bakımını düşünmemeleri için yardımcı olmak isterim” notu bırakıyor.

En "şok edici" vakalar ise korona virüs nedeni ile hayatını kaybeden veya bir hastane yatmak zorunda olan insanların hayvanları ile ilgilidir.
Koronavirüsten ölen bir kadının oğlu enfeksiyondan korktuğu için annesinin evinde terk ettiği köpeği kurtarmamız için yardım istedi” diye açıklıyor dernek.
Brambilla, “Hayvanlar koronavirüs bulaştırmaz" 
“Hayvanları terk etmeyin, bulaşıcı değildir, sizi enfekte edemezler. Karantinada veya hastanedeyseniz ve bakamını yaptıramıyorsanız, bizi arayın. Yiyecek satın almak gibi daha basit şeylere ihtiyacınız olsa bile”diye hatırlatıyor Bayan Brambilla.
Bayan Brambilla "Covid ile bağlantılı daha fazla hayvanın terk edildiği ve İtalyanların hayvanları terk etmediği efsanesini bu durumda bile yaşatmak önemlidir. Ancak insanlar,koronavirüsü salgınında hayvanların bakımını yönetmekte güçlük çekiyorlar. Leidaa’nın telefonu sabah 07'den gece yarısına kadar bir ihtiyaca cevap verecek doğru yapıyı bulmak için çalışıyor. Hayvanların bakımı insanlara bakıyor " diyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum