Köpekler koronalı yolcuyu kokusundan anlayacak

Eğitimli köpeklere uygulanan testlerde korona virüsün kokusunu yaklaşık %100 ye yakın alabildikleri anlaşıldı.

Köpekler koronalı yolcuyu kokusundan anlayacak
Editör: Bot
23 Eylül 2020 - 23:55
Finlandiya'da Helsinki havalimanı, koronavirüs taşıyan yolcuları saptamak için kokuya duyarlı eğitimli köpekleri kullanmaya başlıyor.
Helsinki Havalimanı'nda uygulanan pilot proje bu hafta, programa kayıtlı 16 köpekle başladı.. Vardiya başına 4 köpek görev alıyor.
Proje, Helsinki Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin eğitimli köpeklerin Kovid-19'un kokusunu yaklaşık yüzde 100 kesinlikle tanıyabildiğini gösteren deneylerinin ardından geldi.
Örneğin köpeklerden biri, 8 yaşındaki tazı kırması Kössi, kokuyu saptamayı yalnızca 7 dakikada öğrendi.
Finlandiya merkezli havaalanı operatörü Finavia da köpeklerin koronavirüsü çok daha küçük numunelerde saptayabildiğini söyledi: PCR testlerinin gerektirdiği 1,8 milyon moleküle kıyasla köpeklerin virüsü saptaması için 10 ila 100 molekülün yeterli olduğu görüldü.
Helsinki Havalimanı'nın yöneticisi Ulla Lettijeff, "22 Eylül 2020'de başlayan pilot proje için özgün bir uygulama ve dünyada ilk" dedi. 
Kovid-19'a karşı daha önce hiçbir havalimanı bu kadar büyük ölçekli bir köpek koku saptama uygulaması başlatmamıştı. 
Bu, Kovid-19'u yenmeye giden yolda atılmış fazladan bir adım olabilir.
Ayrıca köpeklerle yolcular arasında doğrudan etkileşim olmayacak. Bunun yerine yolculardan ciltlerini bir test mendiliyle silmeleri istenecek.
Köpekler bu mendilleri koklayacak ve koronavirüs taşıdığı tespit edilen herkes bir sağlık bilgilendirme noktasına yönlendirilecek.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum