Minik ve atik Chihuahua

Bazı Chihuahua köpekleri, bir insan avucuna sığabilecek kadar küçüktür. En eski Amerikan ve en küçük köpek türüdür.

Minik ve atik Chihuahua
Editör: Pati Türk
25 Şubat 2020 - 23:08
Chihuahua Irk Bilgileri
Ağırlık: 1-3 kg 
Boy: 15-23 cm
Yaşam Süresi: 15/17 yıl
Kullanım: Bekçi ve Süs Köpeği

Chihuahua Kökeni
Chihuahua adını Meksika’nın Astek Chihuahua eyaletinden almıştır. Küçük boyu kadar hareketli yapısı ile de dikkat çeken bir köpek türüdür. Eski Güney Amerika yerlilerinde kutsal kabul edilmiştir.19. Yüzyıldan sonra Avrupa’ya getirilmiştir. Köpeklerin en büyük özellikleri hiç şüphesiz minik boylarıdır. Bazı Chihuahua köpekleri, bir insan avucuna sığabilecek kadar küçüktür. En eski Amerikan ve en küçük köpek türüdür. Latin müzisyen Xavier Cugat Amerika'da Chihuahua'yı yanından ayırmadığı günlerden bu yana bu cins köpekler çok popüler olmuştur. Bilinen bu türlere Taco Bell Chihuahua, 'Ren ve Stimpy'den Ren ve 2007'de Guinnes Rekorlar Kitabına girmiş olan Ducky örnek olarak verilebilir.
 
Chihuahua Fiziksel Özellikleri
Köpek cinsleri arasında minik boyu ile bir dikkat çeken Chihuahua köpeğinin kafası şekil olarak elmaya benzer. Küçük ve çıkık burnu ile son derece sempatiktir. Çok küçük boylu olmalarına rağmen gözler, vücutlarına oranla çok büyüktür. Çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte olan gözleri, dik kulakları ile ilgi çeken bir görünüme sahip oluyorlar. İlk doğduklarında Chihuahua köpeğinin kafasında yumuşak bir nokta, bıngıldak bulunur. Bu yumuşak doku erişkinlik dönemine gelene kadar devam eder, sonra kapanmaya başlar. Genel olarak kısa tüylü olan Chihuahua köpeği bazen de uzun tüyleri ile kendini gösterir. Açık kahve, sarı, kestane, gümüş ve çelik grisi renkleri daha fazla görünse de hemen hemen her renkte Chihuahua köpeği vardır. Çok küçük bir vücutları olmasına karşın dik basan bacakları ile göründüğünden daha güçlü köpek cinsidir.
Karakter Yapısı
Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bir köpek olan Chihuahua, köpek verdiği sevginin karşılığını da almak ister. Çevik oluşu küçük boyundan ötürü, kendisini ayak altında kalmasından kurtarır. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüphe ile yaklaşır. Sahibinin yanına biri geldiğinde onu korkutmak için tehdit dolu bakışları ile kızgın kızgın havlamaya başlar, sahibi ona gelen kişinin yabancı olmadığını anlatınca susar, arkasını döner ve gider yatar. Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi de vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir. Soğuktan etkilenen bir köpektir; serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.
 
Sağlık
Chihuahua, romatizma, soğuk algınlığı ve diş eti sorunları yaşayabilir. Ayrıca, çıkıntılı gözleri nedeniyle gözlerde problem olabilir, örneğin kornea kuruluğu ve glokom karşılaşabileceği göz hastalıklarıdır. Kilo almaya yatkındır. Bu nedenle, beslenmesine özen göstermek gerekir. Beslenmesine özen gösterilmesinin bir diğer nedeni ise, Chihuahua’ların çok çabuk zehirlenmesidir. Özellikle çikolata ve gübre gibi toksik içeren ürünlere karşı tedbirli olunmalıdır. Genellikle sezeryanla doğdukları için yeni doğduklarında vücutları oldukça hassas olur ve ilk yıllarında dikkat edilmezse kırıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu çoğu zaman büyüdükçe sertleşmez ya da kapanmaz. Bu nedenle, Chihuahua’ların kafaları oldukça hassastır ve zedelenmeye müsaittir. Bu nedenle, Chihuahua’nıza hayat boyu özen göstermeniz gerekir.
 
Bakım
Düz ve kısa tüylü olanlar, haftada bir bakımla temiz tutulabilir. Uzun tüylü olanlar yumuşak bir tarakla her gün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlere su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir defa yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır.
 
 Eğitimi
Küçük olmalarından dolayı, genellikle eğitilmezler, buna isteklidirler. Sabır gerektiren cins köpeklerdir. Bazıları için eğitim biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye bir cins olduğundan, kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum